Psichologinis vaidmenų žaidimas “Mafija”

mafija žaidimas kolektyvams

Šiais laikais įmonės dažnai pasitelkia įvairius žaidimus norint suformuoti ryšį tarp kolektyvo. Žaidimuose žmonės atsiskleidžia, tai gerina tarpusavio bendravimą, supratimą.

Žaidimai ir enneagrama  suteikia informacijos apie žmonių asmenybės tipus, jų skirtingą elgseną, vertybes, įsitikinimus, norus, baimes, bendravimo būdus.

Vienas tokių žaidimų – psichologinis vaidmenų žaidimas “Mafija”

​Žaidimo autoriumi laikomas Dmitrij Davydov, gimęs 1965 m. Baigęs vidurinę mokyklą stojo studijuoti psichologijos į Maskvos Lomonosovo vardo universitetą. Žaidimą jis sukūrė 1988 m. pavasarį. Tai buvo susiję su kursinio darbo ruošimu. Sklinda gandai, kad šis darbas buvo daromas tuometinio KGB užsakymu. Žaidimo atsiradimą inspiravo tais laikais populiarus kriminalinis serialas „Aštuonkojis“ apie bebaimį komisarą Katani. Manoma, kad žaidimo prototipu buvo Europoje nuo XX a. vidurio žaidžiamas „Wink murder“. Tačiau minėtame žaidime buvo tik vienintelis žudiko, kurį reikia identifikuoti vaidmuo. Dmitrij Davydov žaidimą gerokai praplėtė.
Žaidimas greitai išpopuliarėjo. Jau greitai jis buvo žaidžiamas universiteto bendrabučiuose per vakarėlius ir kitus studentiškus susibėgimus. Vasarą studentai išvažinėjo po įvairias stovyklas – taip žaidimas paplito tarp daugelio Tarybų sąjungos aukštųjų mokyklų. Baigęs studijas Dmitrij Davydov pradėjo dėstyti ten pat Maskvos universitete Rytų Europos šalių studentams. Nenuostabu, kad per keletą metų žaidimas išplito ir Rytų Europoje. Devyniasdešimtųjų metų pradžioje Dmitrij Davydov persikėlė gyventi į JAV. Dabar jis gyvena Bostone, dėsto Harvardo universitete.

Taip žaidimas paplito ir po visą pasaulį.

1998 metais Kaliningrado aukštoji mokykla, ruošianti pareigūnus Rusijos vidaus reikalų sistemai, įtraukė šį žaidimą į psichologinio pasirengimo programą. Kinijoje žaidimas „Mafija“ taikomas gydant nuo priklausomybės azartiniams lošimams. Japonijoje jis yra įtrauktas į prisiekusiųjų parengimo programą. „Mafija“ pelnytai priskiriama prie 50 geriausių visų laikų žaidimų.
Didelis žaidimo privalumas yra tai, kad jame puikiai dera pramoga, azartas ir galimybė lavinti efektyviai komunikacijai būtinas kompetencijas. Žaidimą gali žaisti du žmonės. Didžiausias žaidėjų skaičius gali siekti dvidešimt ir daugiau asmenų. Viena žaidimo sesija, priklausomai nuo dalyvių skaičiaus ir patirties, gali trukti nuo 0,5 iki 2 val.


Žaidimo taisyklės

Žaidimo pradžioje visiems dalyviams išdalinamos kortelės, kuriose nurodomas dalyvio vaidmuo. Vaidmenys iki tam tikro laiko nėra žinomi kitiems žaidėjams. Yra išskiriami šie vaidmenys:

  • „Geriečiai“ (Paprasti miestelio gyventojai, Komisaras, Gydytojas).
  • „Blogiečiai“ (Mafijos klano atstovai, Mafijos bosas)

Miestelyje vyksta žūtbūtinė kova tarp „geriečių“ ir „blogiečių“. Žaidimas baigiasi tuomet, kai iš žaidimo pilnai pašalinama viena iš konfrontuojančių pusių.

Žaidimo eiga

Visi žaidimo dalyviai susėda ratu, kad gerai vienas kitą matytų.

Vedantysis: Atėjo „naktis“.

Visi „užmiega“ (užsimerkia).

Vedantysis: Pabunda mafija.

Mafijos klano atstovai atsimerkia ir susitaria, kas šią naktį yra pasirenkama kaip auka. Auka gestais

parodoma vedančiajam.

Vedantysis: Mafija eina miegoti. Pabunda komisaras.

Komisaras atsimerkia ir nurodo vedančiajam žaidimo dalyvį, kurį mano esant mafijos atstovą.

Vedantysis galvos judesiu parodo komisarui ženklą, ar jo spėjimas yra teisingas.

Vedantysis: Komisaras užmiega. Pabunda gydytojas.

Gydytojas „gelbėja“ auką. Jei jo nurodytas žaidėjas buvo mafijos pasirinktas kaip auka, tai gydytojas išgelbėja jam gyvybę.

Vedantysis: Gydytojas užmiega. Pradeda švisti. Išaušta nauja diena.

Visi „pabunda“ (atsimerkia).

Jei auka gydytojo nebuvo išgelbėta, tai vedantysis įvardija, kas šią naktį tapo auka ir paprašo jį palikti ratą.

Dabar miestelio gyventojai turi išsiaiškinti, kas jų tarpe yra „mafija“. Mafija, kad nukreipti nuo savęs įtarimus, žinoma, taip pat aktyviai dalyvauja kaltųjų paieškoje. Aiškinamasi užduodant įvairius klausimus ir dalinantis savo samprotavimais. Stebimas dalyvių elgesys, reakcija ir atsakymai į klausimus. Žaidėjai pateikia vedančiajam vardus tų žaidimo dalyvių, kuriuos įtaria priklausant nusikaltėlių klanui.

Vedantysis ant lentos surašo „įtariamųjų“ vardus. Įtariamieji turi teisę pasisakyti ir apsiginti nuo „kaltinimų“. Po to vyksta balsavimas. Daugiausiai balsų surinkęs įtariamasis pripažįstamas „kaltuoju“ ir šalinamas iš rato. Išeidamas jis nurodo savo tikrąjį vaidmenį.
Po nuosprendžio įvykdymo vedantysis tęsia žaidimą toliau, pranešdamas, kad pradeda temti ir netrukus ateis naktis… Taip prasideda naujas žaidimo ciklas. Žaidimas tęsiamas iki visiškos „geriečių“ arba „blogiečių“ pergalės.


Žaidimo modifikacijos

Pagrindinė žaidimo įvairovė yra susijusi su įvairių vaidmenų įvedimu.

Esant 2-6 žaidėjų grupei paprastai apsiribojama dviem vaidmenim – Miestiečiai ir Mafija. Blogiečių (mafijos) paprastai yra tris kartus mažiau negu geriečių.

Esant grupei iki 12 asmenų paprastai naudojamas klasikinis vaidmenų komplektas – Miestiečiai,

Komisaras, Gydytojas, Mafija, Mafijos bosas.

Esant didesnei negu 12-os asmenų grupei žaidimas gali būti paįvairintas papildomais vaidmenimis:
-Maniakas – žaidžia pats už save. Pagal susitarimą naktį gali žudyti miestiečius ir mafijos atstovus arba nežudyti.

-Geiša – jos naktį nurodytas žmogus visą sekančią dieną privalo tylėti.

-Jakudza – atskiras mafijos klanas.  Jakudza nežino kas yra mafija ir mafija nežino, kas yra jakudza.

Tokiu būdu kovoja trys komandos.

-Nindzia – vienas iš jakudzų, nematomas per komisaro patikrinimą naktį. Kai komisaras nurodo į jį, nidzia jam pristatomas kaip paprastas miestelio gyventojas.

-Nemirtingasis – gerietis, kuris yra nepažeidžiamas naktį.  Jis gali būti pašalintas iš žaidimo tik išbalsavimo būdu dieną.

Įvairiuose žaidimo aprašymuose galima atrasti dar bent kelias dešimtis egzotiškų vaidmenų – Advokatas, Reanimatorius, Liudininkas, Teisėjas, Samurajus, Vilkolakis…

Egzistuoja didelė įvairovė ir pačiose žaidimo taisyklėse.

Dieną pašalinti žaidėjai vienu atveju atskleidžia savo tikruosius vaidmenis, kitu atveju neatskleidžia iki pat žaidimo pabaigos.


Patyrimo analizė ir aptarimas

Žaidimo metu spontaniškai iškylančios situacijos yra puiki dirva ne tik pasireikšti įvairiems dalyvių komunikaciniams gebėjimams. Tai – proga įvertinti savo stipriąsias ir tobulintinas puses. Kadangi žaidimų sesijos ciklas per pratybas pasikartoja keletą kartų, atsiranda puiki galimybė „padirbėti“ su savo tobulintinomis kompetencijomis. Stebint kolegų veiksmus galima atrasti sektinų elgesio strategijų pavyzdžių ir tinkamiausius komponentus pamėginti prisitaikyti sau.
Aptarimo metu dalinamasi įžvalgomis, analizuojamos įvairios elgesio strategijos, išsakomos asmeninės patirtys, daromos išvados ir apibendrinimai. Aptariama, kaip efektyviau pratybose įgyta patirtis galėtų būti perkeliama į kasdieninį gyvenimą ir profesinę veiklą.

Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn